Business and Flying...

   Publikacja dedykowana Mojej Gosi

  Czasami spotykamy ludzi o wszechstronnych zdolnościach jak i wielu pasjach. Nie mam na myśli tutaj może siebie, ale bohaterem tej publikacji jest Pan Marek Choim - prezes przedsiębiorstwa działającego pod firmą DOOR Group S.A oraz pilot Aeroklubu Warszawskiego. Spośród wielu przedsiębiorców działających na rynku Pan Marek wyróżnia się pozycją lidera, którą sam sobie wypracował oraz szczególną pasją, jaką jest akrobacja samolotowa. Niewątpliwie to na początku skierowało moją uwagę na Pana Marka, gdyż środowisko akrobacyjne w Polsce jest można powiedzieć kameralne i chciałem dowiedzieć się czegoś więcej o pilocie fioletowej Extry 300L reg: G-JJIL . Moje spostrzegawcze oko zauważyło na skrzydłach wspomnianego samolotu logo firmy DOOR i z ciekawości trafiłem na przedsiębiorstwo, które prowadzi swoją działalność na 95 rynkach światowych!

Pan Marek w kokpicie Extry 300. źródło: mazuryairshow.pl

     Przygoda Pana Marka z przedsiębiorstwem DOOR rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy to holenderscy przedstawiciele z DOOR International przybyli do Polski. Przedstawiciele nowopowstałego polskiego przedsiębiorstwa szkoleniowego nie byli zainteresowani współpracą z Holendrami na zasadzie franczyzy, więc Pan Marek Choim zdecydował się na działanie indywidualne. Sprzedaż auta pozwoliła na podpisanie umowy oraz wynajem biura, dzięki czemu powstała firma DOOR Poland. Profity ze współpracy z holenderskim franczyzodawcą można było dostrzec już na początku, gdyż Polacy nie musieli martwić się o know how, materiały do szkoleń oraz marketing. Kolejną cegiełką do sukcesu była przyjęta filozofia rozwoju przedsiębiorstwa, która stawiała na rozwój firmy finansowany osiągniętymi zyskami, a także budowę swojej pozycji przy unikaniu ryzyka. Wspomniane działania pozwoliły na rozpoczęcie działalności w innych dużych miastach Polski, na zakup licencji od bardzo renomowanej amerykańskiej firmy szkoleniowej Franklin Covey a następnie przyszedł czas na poszerzenie swojej działalności w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Sumienna praca, przyjęty plan działania oraz sukcesy DOOR Poland owocowały dwunastokrotnym otrzymaniem tytułu najlepszego franczyzobiorcy w sieci DOOR. Zgromadzony potencjał przedmiotowy, kadrowy i finansowy dodał Polakom pewności siebie i był ważnym argumentem w negocjacjach z Holendrami. Umowa franczyzowa po dwudziestu latach trwania zdawała się wygasać i w warunkach zapotrzebowania Holendrów na kapitał doszło do wymiany udziałów. Efektem tego była zamiana ról i to Polacy stali się franczyzodawcą i posiadaczem 60% akcji. W ten oto sposób Pan Marek Choim stanął na czele globalnego przedsiębiorstwa.  Strona polska musiała zarządzać już nie tylko rejonem Europy Środkowej i Wschodniej, ale  całą siecią franczyzobiorców. Ten ogromny awans, który nie był naturalnym efektem zrównoważonego rozwoju stanowił nie tylko nowe szanse, kolejny sukces, prestiż, nowe, lecz nowe wyzwania. W związku z tym rozsądną i trafną decyzją okazało się pozostawienie zwycięskiej drużyny u sterów menadżerskiej władzy DOOR International, którzy przez wiele lat pracowali na sukces tego przedsiębiorstwa. DOOR Group S.A na czele z Panem Prezesem Markiem Choimem w dalszym ciągu się rozwija poprzez dystrybucję licencji szkoleniowych na nowe rynki za pomocą sieci franczyzobiorców.

    Biznes to nie jedyna pasja Pana Marka, ponieważ drugą pasją o której wiemy to akrobacja samolotowa. Podczas jednego z wywiadów Pan Marek wyjawił, że predyspozycje do pilotażu akrobacyjnego zauważył u niego fantastyczny człowiek, instruktor, kapitan pilot Piotr Lipiński podczas szkolenia do licencji turystycznej PPL. Wówczas Pan Piotr Lipiński polecił szkolenie z zakresu akrobacji samolotowej pod okiem wyjątkowo doświadczonych i świetnych pilotów Marka Szufy i Ireneusza Jesionka. Dziś Pan Marek Choim ma na swoim koncie starty podczas krajowych zawodów akrobacyjnych w klasie Advanced oraz udział w Mistrzostwach o randzie międzynarodowej. Latanie na zawodach znacznie różni się od latania na pokazach, ale z tego co wiem Pan Marek właśnie preferuje latanie ku uciesze publiczności gdyż to pozwala na zaprezentowanie swojego indywidualnego stylu latania, który nie wymaga pilotażu "pod ekierkę". Krótko tłumacząc loty "pod ekierkę" albo "pod piramidkę" wykonuje się głównie na zawodach, gdzie zdobywa się punkty za czystość zachowania kątów przy wykonywaniu wiązanki poszczególnych figur- pion, poziom, 45 i 90 stopni.  Na pokazach, szczególnie podczas występów Pana Marka zgromadzona publiczność może zobaczyć masę figur autorotacyjnych, kiedy to samolot wykonuje bardzo chaotyczne sekwencje figur, są to figury autorotacyjne. Dodatkowym smaczkiem tych figur jest "seksowny" dźwięk silników Lycoming, które napędzają samoloty Extra 300L i Extra 330SC, które miał okazję prezentować pilot Marek Choim.

      Miałem przyjemność dwukrotnie oglądać spektakularne pokazy Pana Marka Choima na dwóch różnych samolocikach akrobacyjnych podczas poznańskiego Aerofestivalu 2015 i 2016. Wiązanki mnie się bardzo podobały i byłem bardzo zadowolony, że mogłem zobaczyć te przeloty, bo wrażenia pozostają niezapomniane. Z kolei historia firmy DOOR Group S.A uświadamia mi, że moja wizja przyszłości jako ekonomisty mającego aspiracje lotnicze jest bardzo dobra i też jestem w stanie odnieść sukces. Dla wielu z nas to kolejny przykład, że My Polacy również potrafimy odnosić sukcesy, mamy pomysły na biznes i możemy prowadzić ekspansję na inne rynki. Panu Markowi życzę dalszych sukcesów zawodowych, satysfakcji z latania oraz tradycyjnie takiej samej ilości startów i lądowań. Do zobaczenia na pokazach lub w powietrzu! Wszystkiego dobrego!

źródło: fotogrzech.blogspot.com

Piękny jest ten samolot... źródło: pokazylotnicze.pl

Podczas autorotacji... źródło: m.interia.pl


LOGO DOOR GROUP... Polecam stronę internetową: door.com.pl


Show must go on!
Pisze, jaka jest rzeczywistość.
Z lotniczym pozdrowieniem Krystian

Komentarze

Popularne posty